Αθήνα
Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, 11:29
Ποδόσφαιρο

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: «Πράσινο» τρένο – Ποιος θα τον σταματήσει;

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: «Πράσινο» τρένο – Ποιος θα τον σταματήσει; Διαβάστε πώς γράφτηκε η ιστορία του ντέρμπι Παναθηναϊκός – ΑΕΚ που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 2-1.. Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε 2-1 εκείνης του Ματίας Αλμέιδα στο καυτό «Απόστολος Νικολαΐδης», πέτυχε το 4×4 στη Super League 1 και, δικαίως, οι οπαδοί των «πρασίνων» παραμένουν ενθουσιασμένοι εν όψει της συνέχειας.

Το «τριφύλλι» δέχθηκε για πρώτη φορά γκολ στο φετινό πρωτάθλημα (σκόρερ ο Ορμπελίν Πινέδα), όμως, πολύ γρήγορα ανέτρεψε τα δεδομένα με δύο πέναλτι και έφτασε στη νίκη, στο ντεμπούτο του Μπερνάρ.

Η εικόνα του Παναθηναϊκός – ΑΕΚ

Τρία γκολ, ανατροπή, πάθος, ένταση, κάρτες και γρήγορο τέμπο ανά διαστήματα, επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Άντραζ Σπόραρ έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό, όταν απέφυγε με τρομερό τσίμπημα τον Γιώργο Τζαβέλλα, πλάσαρε και είδε τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς να τον σταματά.

Ο Παναθηναϊκός άσκησε πίεση ψηλά και δυσκόλεψε την ανάπτυξη της ΑΕΚ, η οποία πάντως απείλησε στο 16ο λεπτό με μακρινό φάουλ του Εχσάν Χατζισαφί που αιφνιδίασε προς στιγμήν τον Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Αμφότερες οι ομάδες δεν έπειθαν ιδιαίτερα στο αμυντικό σκέλος και οι αντίπαλοι μεσοεπιθετικοί το εκμεταλλεύθηκαν στις περισσότερες περιπτώσεις. Στο 25ο λεπτό ο Τζαβέλλας διόρθωσε με αυτοθυσία το σοβαρό λάθος του Στάνκοβιτς, ενώ αμέσως μετά ο Δημήτρης Κουρμπέλης έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0.

Συγκεκριμένα, έπειτα από κόρνερ του Άνταμ Γκνέζντα Τσέριν, ξέφυγε από την επιτήρηση του Λιβάι Γκαρσία, ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Έκτοτε, η ΑΕΚ ισορρόπησε την αναμέτρηση και έκανε μερικές αξιόλογες κατεβασιές, ώσπου στο 36ο λεπτό, ύστερα από τραγικό λάθος του Ρούμπεν Πέρεθ, ο Σέρχιο Αραούχο γύρισε στον Ορμπελίν Πινέδα κι εκείνος άνοιξε το σκορ. Το μομέντουμ έγινε «κιτρινόμαυρο», αλλά πολύ σύντομα το ντέρμπι γύρισε… τούμπα και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού.

Έπειτα από κόρνερ του Τσέριν στο 41′, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στα απλωμένα χέρια του Χατζισαφί εντός περιοχής και ο Αϊτόρ ισοφάρισε πέναλτι στο 43′.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αϊτόρ βρήκε τον Κρίστιαν Γκάνεα, ο Λιβάι Γκαρσία τον απώθησε με δύναμη εντός περιοχής, ο διαιτητής Γκεόργκι Καμπάκοφ έδειξε εκ νέου την άσπρη βούλα και στο 45+7′ ο Σπόραρ έγραψε το 2-1.

Η ΑΕΚ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Αραούχο στο 55ο λεπτό (σουτ που απέκρουσε ο Μπρινιόλι) και αμέσως μετά ο Αλμέιδα έκανε πολύ επιθετική την ομάδα του.

Συγκεκριμένα, με τις τέσσερις αλλαγές του, οι Πέτρος Μάνταλος-Ορμπελίν Πινέδα έπαιζαν μπροστά από τους στόπερ, ο Νόρντιν Άμραμπατ στο δεξιό «φτερό» και ο Νίκλας Ελίασον στο αριστερό.

Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα στη συνέχεια, όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που άγγιξε το γκολ. Το ρολόι σημάδευε το 61′, όταν ο Σπόραρ είδε την κάθετη κίνηση του Αϊτόρ, ο οποίος πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Επίσης, ο ίδιος παίκτης επιχείρησε ένα μονοκόμματο σουτ με αξιώσεις στο 69′, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην πλάτη του Λάζαρου Ρότα.

Τρία λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έχασε καλή ευκαιρία για ισοφάριση, με το εν κινήσει πλασέ του Αραούχο από ευνοϊκή θέση να περνά άουτ και σύντομα ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Κουρμπέλη με τον Μπένιαμιν Βέρμπιτς.

Εν συνεχεία, ήταν η σειρά για τους Τομ Φαν Βέερτ και Μπερνάρντ να πραγματοποιήσουν το ντεμπούτο τους, σε ένα χρονικό σημείο όπου οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν απειλητικοί με τον Άμραμπατ (ταλαιπώρησε πολύ τον Γκάνεα).

Οι επόμενες μεγάλες ευκαιρίες, πάντως, χάθηκαν από τον Παναθηναϊκό και συγκεκριμένα τον Παλάσιος. Στο 85′ ο Αργεντινός σούταρε με δύναμη και είδε τον Στάνκοβιτς να αλλάζει την πορεία της μπάλας, προτού εκείνη καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 90+1′, αντί να δώσει στον αφύλαχτο Φώτη Ιωαννίδη, επέλεξε να σουτάρει στην κλειστή γωνία και να δεχθεί το νέο «στοπ» του Στάνκοβιτς.

H τελευταία φάση ανήκε στην ΑΕΚ. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Άμραμπατ σέντραρε, ο Λιβάι Γκαρσία πήδηξε με δύναμη και όλοι κράτησαν την ανάσα τους. Κατάφερε να βρει την μπάλα με το κεφάλι, όμως, την έστειλε άουτ και το 2-1 παρέμεινε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Πούγγουρας, Σάρλια, Γκάνεα, Ρούμπεν, Κουρμπέλης (74′ Βέρμπιτς), Τσέριν, Παλάσιος (90+3′ Βαγιαννίδης), Αϊτόρ (78′ Μπερνάρ), Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58′ Μοχαμάντι), Σιμάνσκι (57′ Άμραμπατ), Γιόνσον (57′ Μάνταλος), Πινέδα, Λιβάι Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς (58′ Ελίασον), Αραούχο (77′ Φαν Βέερτ).