Αθήνα
Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024, 1:54
Μπάσκετ

Η Ελλαδάρα νίκησε 94-88 την Τσεχία και πέρασε στους οκτώ της διοργάνωσης

Η Ελλαδάρα νίκησε 94-88 την Τσεχία και πέρασε στους οκτώ της διοργάνωσης.. Οι Τσέχοι προσπάθησαν να… ξαναγράψουν την Ιστορία. Ύψωσαν ένα νέο τείχος στο Βερολίνο! Ανθρώπινο αυτή τη φορά. Όλα τα ψηλά κορμιά τους μπλόκαραν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Σε κάθε προσπάθειά του δύο, ακόμα και τρεις παίκτες ύψωναν το ανθρώπινο τείχος. Στο τέλος όμως το είδαν να γκρεμίζεται. Σκόρ 94-88 υπέρ της Ελλάδας και πρόκριση για τους «8» με αντίπαλο την Γερμανία (Τρίτη 21.30)

Τη δύσκολη στιγμή ανέλαβαν οι φίλοιι του Γιάννη. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδωσε σημαντικές βοήθειες στην άμυνα με διαδοχικά κοψίματα. Ο Παπανικολάου, ο Καλάθης, ο Σλούκας

Κι ό Γιάννης όμως δεν έμεινε αμέτοχος. Στο τέλος της τρίτης περιόδου όταν, άδικα, χρεώθηκε φάουλ και μάλιστα εσκεμμένο, πήρε το όπλο του. Σημείωσε καθοριστικούς πόντους κι αποσύρθηκε στον πάγκο για τα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Οι καρδιές πήγαν να σπάσουν. Η ελληνική εξέδρα… έσπρωχνε τους διεθνείς.

Το ματς έδειξε όχι μόνο τις αδυναμιες της Εθνικής, αλλά και τα προτερήματά της. ¨Επαιξε σαν μεγάλη ομάδα ακόμα και χωρίς τον παίκτη που κόβει στην άμυνα και σκοράρει κατα… ριπάς στην επίθεση. Ακόμα και ο Λαρεντζάκης που συνήθως βρίσκεται στο… βάθος του πάγκου ήταν πολύτιμος στα λεπτά που έπαιξε.

Τεράστια κίνηση από τον Δημήτρη Ιτούδη με το σχήμα με δύο φόργουορντ (Παπανικολάου- Παπαπέτρου) και τον Γιάννη στο 5 αλλά και τους Σλούκα- Λαρεντζάκη στην περιφέρεια. Η τέταρτη περίοδος (επιμέρους σκορ 31-21) έκρινε την αναμέτρηση

Την Τρίτη στο ίδιο γήπεδο μας περιμένει η Γερμανία. Η Εθνική αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να εγκαταλείψει τη διοργάνωση ακόμα κι όταν όλα έδειχναν να χάνονται…

Μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα από το επίσημο σάιτ της FIBA..