Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 21:06
Ποδόσφαιρο

Φόλενταμ – ΑΕΚ 1-2: Βελτιωμένη η ΑΕΚ σε αυτό το παιχνίδι

Φόλενταμ – ΑΕΚ 1-2: Βελτιωμένη η ΑΕΚ σε αυτό το παιχνίδι.. Το δύο στα δύο έκανε η ΑΕΚ στα φιλικά που έδωσε στην Ολλανδία και έδειξε καλά στοιχεία, ειδικά στο χθεσινό παιχνίδι, το οποίο διεξάχθηκε σε τέσσερα 25λεπτα, μετά από συμφωνία των δύο ομάδων.

Μετά λοιπόν από την νίκη της επί της Γκενκ, η ΑΕΚ αντιμετώπισε την Φόλενταμ στο Άλκμααρ την οποία και κέρδισε με 2-1.

Και ενώ βρέθηκε να χάνει από νωρίς στο σκορ, ανέβασε την απόδοση της και έφτασε στην ανατροπή.. Η ολλανδική ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά από την ΑΕΚ και μάλιστα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα μόλις Στο 4ο λεπτό Ο Αθανασιάδης από την ΑΕΚ έκανε λάθος πάσα και η μπάλα έφτασε στον Αντονούτσι της Φολενταμ ο οποίος έκανε το 1-0 με σουτ μέσα από την περιοχή..

Στο 9ο λεπτό μετά από νέο λάθος της Άμυνας της ΑΕΚ η ολλανδική ομάδα βγήκε στην αντεπίθεση αλλά ο Μιούρεν αστόχησε σε τετ-α-τετ… Από κει και πέρα άλλαξε το παιχνίδι με την ΑΕΚ να ανεβάζει την πίεση της στο γήπεδο και έτσι να χάνει μία μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση στο 25ο λεπτό.. ο Γιόνσον έκανε σέντρα από αριστερά και ο Αραούχο πιάνοντας το σουτ στην κίνηση έδιωξε την μπάλα άουτ..

Με το ξεκίνημα του δευτέρου 25λεπτο η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση και αυτό μετά από λάθος της Άμυνας της ολλανδικής ομάδας από το οποίο βρήκε την ευκαιρία ο Αραούχο να σημειώσει το 1-0 σε κενή εστία στο 32ο λεπτό..

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ παραλίγο να βάλει και δεύτερο γκολ αλλά το σουτ Του Πινέδα πέρασε ελάχιστα άουτ… Στο τρίτο 25λεπτο ο Αλμέιδα παρέταξε διαφορετική εντεκάδα με αυτόν που που ξεχώρισε να είναι ο Χρήστος Γιούσης…

Ο Μουστακοπουλος σε μία μεγάλη ευκαιρία αστόχησε από το ύψος του πέναλτι στο 70, δύο όμως λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή.. ο τερματοφύλακας της ολλανδικής ομάδας ανέτρεψε τον frandsen μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι με το οποίο όπως ήδη σε έκανε το 2-1 στο 72