25.4 C
Αθήνα
Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024, 7:30
Μπάσκετ

Η Εθνική μας νίκησε την Εσθονία με 90-69 αλλά ο τραυματισμός του Γιάννη ήρθε να σκιάσει την κατάκτηση και επίσημα της πρώτης θέσης στον όμιλο..

Ο τελευταίος αγώνας της Εθνικής στο Μιλάνο με αντίπαλο την Εσθονία έμοιαζε με πάρτι. Έτσι τουλάχιστον ξεκίνησε. Όμως ο τραυματισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο σε μια ανύποπτη φάση (γύρισε το πόδι του και χτύπησε στο γόνατο) τον έχανε θρίλερ. Όχι για την εξέλιξή του (νίκησε δια περιπάτου η Ελλάδα με 90-69 ), αλλά για τη συνέχεια.

Στα νοκ άουτ ματς η Ελλάδα θέλει τον Γιάννη γερό και δυνατό. Το καλό είναι ότι μπορεί να έδεσε τη μέση του που τον ενοχλεί συχνά πυκνά, αλλά το πρόβλημα δεν ήταν εκεί. Κατά μια έννοια ευτυχώς. Ο Γιάννης θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει πρόβλημα. Το γεγονός ότι δεν χρειάστηκε να μεταφερθεί στο ιατρείο είναι καλό σημάδι. Κρίμα, γιατί ξεκίνησε με διάθεση να γράψει ιστορία. Να προσθέσει μια ακόμα εμφάνιση και ίσως ένα ακόμα ρεκόρ πόντων.

Ο Δημήτρης Ιτούδης πάντως προσπάθησε να φανεί καθησυχαστικός λέγοντας: «Δεν θα έπαιζε στο υπόλοιπο παιχνίδι και έκανε την αποθεραπεία του. Κρίμα, γιατί ξεκίνησε με διάθεση να γράψει ιστορία. Να προσθέσει μια ακόμα εμφάνιση και ίσως ένα ακόμα ρεκόρ πόντων.

Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Κώστας Αντετοκούνμπο που δεν έδειξε έτοιμος, αλλά η βελτίωση έρχεται με τους αγώνες. Μέσα στο παρκέ.

Η Εθνική μας νίκησε και την Εσθονία και μάλιστα ξεκίνησε το πάρτι δυναμικά. Ειδικά ο Γιάννης δεν… πιανόταν στέλνοντας μήνυμα στους αντιπάλους για τα νοκ άουτ ματς. Με 15 πόντους (με 6/7 δίποντα και 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.) έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Ο Κώστας πήρε χρόνο συμμετοχής, αλλά φαινόταν ανέτοιμος. Η περίοδος έκλεισε με 27-21.

Η ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με τους διεθνείς να κάνουν σωστή διαχείριση του αγώνα. Ο Δημήτρης Ιτούδης άνοιξε το ροτέισον χρησιμοποιώντας παίκτες από τον πάγκο για να πάρουν χρόνο συμμετοχής και να είναι «ετοιμοπόλεμοι» για τα άλλα ματς. Στα συν οι συνεργασίες του Γιάννη με τον Παπαγιάννη που από αγώνα σε αγώνα ανεβαίνει. Το ημίχρονο έκλεισε με 36-51.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε δυστυχώς τον τραυματισμό του Γιάννη και αυτό όπως είπαμε σκίασε τους πανηγυρισμούς μας… Ευχόμαστε να μην έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα που θα τον αποκλείσει από την συνέχεια..

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 36-51, 49-77, 69-90