14.9 C
Αθήνα
Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 5:54
Μπάσκετ

Ελλάδα με εμφάνιση για μετάλλιο σκόρπισε την Ουκρανία 99-79 – Βίντεο με τα highlights

Ασταμάτητη η Ελλάδα με εμφάνιση για μετάλλιο σκόρπισε την Ουκρανία 99-79… Μια Ουκρανία που κέρδισε με δέκα πόντους διαφορά εχθές την οικοδέσποινα Ιταλία και φάνηκε ότι θα ήταν δύσκολος αντίπαλος.. Όμως το ταλέντο των παικτών της Εθνικής μας είναι πολύ μεγάλο…

Η Ελλάδα τιμωρεί όποιον την αμφισβητεί. Το έμαθε καλά η Ουκρανία (99-79) στο ματς για την πρώτη θέση στον όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Τώρα η Ελλάδα στη συνέχεια της διοργάνωσης κι αφού παίξει αύριο με την Εσθονία στο τελευταίο ματς της φάσης των ομίλων (ώρα 18.00, ΕΤ1) πηγαίνει στο Βερολίνο από το… καλό μονοπάτι. Αποφεύγει σε πρώτη φάση την οικοδέσποινα Γερμανία και τη Σερβία και περιμένει την εξέλιξη των αγώνων και τη βαθμολογία στον 2ο όμιλο.

Το β’ μέρος ήταν ραψωδία ομάδας που είναι αποφασισμένη να πάρει μετάλλιο! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (41 πόντοι, ατομικό ρεκόρ σε 28′) που έφαγε πολύ ξύλο, όχι μπασκετικό, αλλά πραγματικό, αλλά έμεινε όρθιος, ο Ντόρσεϊ που αφυπνίσητκε στο β’ μέρος, ο Καλάθης και ο Παπαγιάννης που βρήκαν τον εαυτό τους την ώρα που έπρεπε.

Κι όμως οι Ουκρανοί για ένα ημίχρονο με σφιχτή άμυνα κατέστρεφαν τις ελληνικές συνεργασίες στην επίθεση, ενώ η άμυνα έδειχνε ότι αδυνατούσε να προσαρμιστεί στις ανάγκες του αγώνα. Πότε οι ψηλοί των αντιπάλων κέρδιζαν τις μάχες κάτω από το ελληνικό καλάθι και πότε οι «κοντοί» Σάνον Μίχαϊλτσουκ σκόραραν από την περιφέρεια την άνοιγαν σαν… τραγανό μπισκότο.

Ο Ντόρσεϊ χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ – το δεύτερο δεν το είδαμε ποτέ – αποσύρθηκε στον πάγκο κι όταν επέστρεψε είχε χάσει την αυτοπεποίθησή του. Δεν επιχείρησε τα γνωστά του τρίποντα κι όταν το έκανε δεν έβρισκε στόχο.

Η πρώτη περίοδος κύλησε στο μοτίβο του αγώνα της Ουκρανίας με την Ιταλία. Η Ελλάδα μετά την έκρηξη του Γιάννη με 7 πόντους που της χάρισαν το 7-0 είδε τη διαφορά να ροκανίζεται. Ο Ιτούδης τράβηξε τον «τριποντάκια» της ομάδας στον πάγκο. Στο 12-8 συμπλήρωσε τα δύο φάουλ και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με αποτέλεσμα τα προβλήματα να μαζεύονται στον τομέα αυτό. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να κρατήσει μια αξιόλογη διαφορά. Πάντα με δύο ψηλούς κάτω από το καλάθι οι Ουκρανοί κέρδιζαν τις μάχες στον αέρα. Το 17-10 και 21-14 έγινε 21-16 και 23-18. Τρία λάθη του Παπαγιάννη που ήταν εκτός κλίματος μας κράτησαν στους 23 πόντους με τους Ουκρανούς να φθάνουν τους 20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά στη δεύτερη περίοδο οι Ουκρανοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (23-25), αλλά ο Σλούκας είχε απάντηση με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης (26-25). Η επιστροφή του Γιάννη στην πεντάδα έδωσε άλλο αέρα στην Ελλάδα. Κι εκεί οι Ουκρανοί επιστράτευσαν το… ξύλο. Στα τρία αντιαθλητικά φάουλ που του έγιναν οι διαιτητές έδωσαν το ένα! Στο ίδιο διάστημα οι Ουκρανοί με τους Σάνον και Μίχαϊλιουκ βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την ελληνική άμυνα και για πρώτη φορά η διαφορά έφθσε στο «-7» για την Ελλάδα (37-44 και 39-46).

Η Ελλάδα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τη «δυνατή» πεντάδα Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη και Παπαγιάννη. Η αντίδραση της Ελλάδας ήταν αυτή που έπρεπε. Πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά ο Γιάννης έβαλε και πάλι μπροστά την Ελλάδα (50-59) κι άρχισε ένα κρεσέντο προσπαθιεών που ανέβασε τη διαφορά στο «+8» (61-52 με 22-7 επι μέρους σκορ) πριν αποσυρθεί στον πάγκο για να πάρει ανάσες.

Το σημαντικότερο όμως στην περίοδο αυτή η Εθνική όχι μόνο κράτησε το ρυθμό της, αλλά και διεύρυνε τη διαφορά με δύο διαδοχικά τρίποντα φθάνοντας τη διαφορά στο «+13» και το σκορ της περιόδου στο 70-57!

Ο Γιάννης για πρώτη φορά σημειώνει 41 πόντους σε αγώνα ης Εθνικής. Το ρεκόρ του ήταν οι 40 πόντοι με τη Σερβία. Όμως και οι άλλες στατιστικές του επιδόσεις ήταν απίστευτες, με 13/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, έχοντας συνολικά 13/18 σουτ εντός παιδιάς.

Διαιτητές: Καστίγιο, Μαέστρε, Στράουμπε

Δεκάλεπα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 41 (13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 27 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 13 (32/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 2, Λούντζης 2, Παπαγιάννης 6 (3/5 δίποντα), Παπανικολάου 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 7 (1)

Ουκρανία (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4, Μπομπρόφ 3 (1), Λεν 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μίχαϊλιουκ 16 (5/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Πούστοβι 6, Σάνον 16 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Σκαπίντσεφ 4, Σιντόροφ 10 (2), Τκατσένκο 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Ζότοφ 2

Ομαδικά στατιστικά

Ελλάδα: 27/40 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 24/30 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθθετικά), 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Ουκρανία: 23/43 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 6/6 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη