Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024, 20:33
Ποδόσφαιρο

Μουντιάλ 2022: Αγγλία – Ιράν 6-2

Μουντιάλ 2022: Αγγλία – Ιράν 6-2..

Καταιγιστική ήταν η Αγγλία στον πρώτο αγώνα της στο Μουντιάλ 2022. Τα «Τρία Λιοντάρια» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στο Ιράν, επικρατώντας 6-2 με απίστευτη πολυφωνία στην επίθεση.

Δύο τέρματα σημείωσε ο Μπουκαγιό Σακά και από ένα οι Τζουντ Μπέλιγχαμ, Ραχίμ Στέρλινγκ, Μάρκους Ράσφορντ και Τζακ Γκρίλις. Για τους Πέρσες, δύο γκολ πέτυχε ο Μεχντί Ταρεμί, ενώ έχασαν τον Αλιρέζα Μπεϊρανβάντ από το 9ο λεπτό, καθώς έσπασε τη μύτη του, έπειτα από σύγκρουση με συμπαίκτη του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 30’, όταν το σουτ του Μάουντ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Μαγκουάιρ μετά από κόρνερ του Τρίπιερ σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, η υπεροχή των Άγγλων καρποφόρησε στο 35ο λεπτό, με τον Σο να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Μπέλιγχαμ να πετυχαίνει με κεφαλιά το 1-0.

Οι παίκτες του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ δεν αρκέστηκαν στο πρώτο γκολ, συνέχισαν να πιέζουν και «καθάρισαν» το παιχνίδι πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο 43’ ο Σο εκτέλεσε κόρνερ προς το ύψος του πέναλτι, ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά με δύο αντιπάλους και η μπάλα στρώθηκε στον Σάκα, ο οποίος με αριστερό σουτ «έγραψε» το 2-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (από τα 14 που υποδείχθηκαν), τα «Τρία Λιοντάρια» βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Κέιν έκανε το γύρισμα και ο Στέρλινγκ με προβολή σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Κάθε φωτογραφία και μια γροθιά στην παραπληροφόρηση.. Ακολούθησε μας στο instagram για να έχεις την πιο άμεση επαφή με την αλήθεια..

Όπως ήταν φυσικό, η Αγγλία «έριξε στροφές» στο β’ ημίχρονο, αλλά έστω κι έτσι κατάφερε να φτάσει σε άλλο ένα γκολ στο 62’ με τον Σάκα να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή και μετά από διαδοχικές προσποιήσεις, να σουτάρει και να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό τέρμα του. Το Ιράν κατάφερε να μειώσει στο 65’, με ωραίο σουτ του Ταρεμί στην κίνηση, μετά από κάθετη μπαλιά του Γκολιζαντέχ, αλλά στο 71’ ο νεοεισελθών Ράσφορντ πήρε την πάσα από τον Κέιν, ελίχθηκε και με ωραίο πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Το έκτο γκολ της Αγγλίας σημειώθηκε στο 90’, με τον Γουίλσον να βγαίνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να «σερβίρει» έτοιμο γκολ στον Γκρίλις.

Στις καθυστερήσεις κι αφού πρώτα ο Αζμούν είχε δοκάρι (98’), οι Ιρανοί κέρδισαν πέναλτι μέσω VAR για τράβηγμα φανέλας του Μαγκουάιρ στον Πουραλιγκαντζί και ο Ταρεμί στο 103’ διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Αγγλία (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Στόουνς, Μαγκουάιρ (70’ Ντάιερ), Τρίπιερ, Ράις, Μπέλιγχαμ, Μάουντ (70’ Φόντεν), Σο, Σάκα (70’ Ράσφορντ), Κέιν (75’ Γουίλσον), Στέρλινγκ (71’ Γκρίλις)..

Ιράν (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ (20’ λ. τρ. Χ. Χοσεϊνί), Μοχαραμί, Χατζισαφί, Μοχαμαντί (63’ Τοραμπί), Τζαχανμπάκς (46’ Γκολιζαντέχ), Πουραλιγκαντζί, Ταρεμί, Τσεσμί (46’ Καναάνι), Καρίμι (46’ Εζατολάχι), Μ. Χοσεϊνί, Νουρολαχί (77’ Αζμούν)..