Αθήνα
Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024, 10:37
Ποδόσφαιρο

Εφιάλτης: Ολυμπιακός Μακάμπι Χάϊφα 0-4

Εφιάλτης: Ολυμπιακός Μακάμπι Χάϊφα 0-4.. Σε εφιάλτη εξελίχτηκε η χθεσινή βραδιά για τον Ολυμπιακό που απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα, μόνο προετοιμασμένος δεν θα μπορούσαμε να πούμε ότι κατέβηκε. Μεγάλη ευθύνη φέρει ο προπονητής του Ολυμπιακού για αυτήν την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του και που ούτε ο πιο απαισιόδοξος οπαδός της δεν την περίμενε.

Το χθεσινό παιχνίδι ήταν μια απογοήτευση για τους φιλάθλους της Πειραιώτικης ομάδας και το σκορ πολύ βαρύ.. Μπορεί οι ερυθρόλευκοι να διαμαρτύρονται για ένα πέναλτι που δεν τους δόθηκε στις αρχές του παιχνιδιού και ενώ το σκορ ήταν ήδη 0-1 εις βάρος τους(5′ απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σερί), όμως η γενική εικόνα της ομάδας, κάθε άλλο παρά αισιοδοξία για το μέλλον αυτής της σαιζόν έδωσε.

Όπως είπαμε, πολύ νωρίς και μόλις στο 5ο λεπτό η Μακάμπι προηγήθηκε με απευθείας φάουλ του Σερί. Για το γκολ φέρει ευθύνη ο Βατσλίκ γιατί δεν αντέδρασε σωστά. Η φάση που στοίχησε ίσως στον Ολυμπιακό όμως, ήταν το πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ του, όταν στο 12′ κεφαλιά προς την εστία του Μασούρα, βρήκε το χέρι του Πλάνιτς. Είχαμε και ένα ακυρωθέν γκολ του Μπουχαλάκη στο 25′, λόγω του ότι πριν σουτάρει, έκανε κοντρόλ με το χέρι.. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς καμία άλλη αξιόλογη φάση και από τις δύο πλευρές.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιάλτης για τον Ολυμπιακό που δέχτηκε τρία τέρματα.

Στο 61′ και 65′ λεπτό ο Πιερό με πανομοιότυπο τρόπο(κεφαλιά από το κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού) σημείωσε δύο τέρματα και έκανε το 0-3. Και στο 87′ ο Φανί ανενόχλητος, έκανε ένα σλάλομ χωρίς να τον μαρκάρει κανείς και με σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το 0-4, σφραγίζοντας την νίκη και την πρόκριση της ομάδας του στον επόμενο γύρο του champions league όπου θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει στο Europa league αντιμετωπίζοντας την Σλόβαν Μπρατισλάβας.